Neigiama koreliacija tarp žinių ir noro reikštis, arba kodėl delfi komentatoriai – idiotai

Sausio 31, 2012

Turbūt visi esate bent kartą gyvenime užsukę į portalo DELFI komentarų skyrelį ir galbūt pagalvoję, kad mūsų šalies gyventojai yra beviltiški kvailiai. Kartais užsuku paskaityti komentarų ten ir aš, ypač prie „karštų“ straipsnių susijusių su ekonomika (ekonomika yra ta sritis, kurią pakankamai neblogai suprantu). Tai darau grynai dėl pramogos – smagu paskaityti, kokių ekonomikos teorijų išranda „vargšai“ mūsų šalies gyventojai, pradedant „visi vagys“, baigiant „Lietuva bankrutavo“. Kas įdomiausia, kad tokio tipo komentarai sudaro kokius 99% komentarų. Ir tuos 99% neišlaužiau ir piršto, tačiau tokios tendencijos maždaug ir yra – iš 100 komentarų pasitaiko vienas argumentuotas ir geras komentaras. Tiesa, to komentaro autorius dažnai būna sumaišomas su viskuo, su kuo tik įmanoma sumaišyti.

Panašią tendenciją pastebiu ne tik naujienų portaluose, bet ir diskusijų forumuose, kuriuose daugelį narių tikrai galėčiau pavadinti protingais, išmanančiais vieną ar kitį sritį. Tačiau pastebėjau, kad tokiame forume kai būna sukuriama kokia nors „karšta“ tema, kaip pvz. įvairios konspiracijos teorijos, Lietuvos ekonominė padėtis ir pan., tai jose pasipila DELFI lygio komentarai ir tema „nusivažiuoja į lankas“. Man iškildavo klausimas, kodėl nė vienas iš tų žmonių, kurie rimtai nusimano tą sritį neįsikiša į tą temą ir nediskutuoja. Iš tikro yra ganėtinai keista investuotojų forume pamatyt temą, kurioje be jokių argumentų pilamas mėšlas ant Kubiliaus, Seimo, vyriausybės ir ant ko tik įmanoma, tuo tarpu kitose temose vystosi rimtos diskusijos.
Tačiau panašiai pradėjau elgtis ir aš pats. Jeigu anksčiau mėgdavau įlįst į temas, kurioje diskutuojama apie kokią su logika, fizika ir faktais nesirišančią konspiracijos teoriją (tarkim populiąriąją 9/11 konspiraciją) ir užmegzti kažkokią argumentuotą diskusiją, dabar to noro nėra. Nueinu į forumo temą ar į komentarų vietą prie kokio straipsnio, paskaitau komentarus, tačiau pats įsiterpt į diskusiją tingiu. Kodėl taip nutiko? Iš tikro juk mažai kas pasikeitė – tos diskusijos kokios ir buvo neinformatyvios, tokios ir išliko. Bet pasikeitė vienas dalykas – mano žinių ta tema lygis, ir kuo daugiau žinau tam tikra tema, tuo labiau nesinori veltis į tokias diskusijas. Jeigu anksčiau, tik besidomint konkrečia tema, tokios diskusijos metu iškildavo klausimų, dėl kurių būdavo proga „pasigūglint“ ir pasidomėt, tai žinioms augant šis veiksnys pradėjo nykti, ko pasekoje diskusija tapo beprasmiška ir neįdomi. Ką galima sužinoti diskusijoje, kurioje nei oponentas pasakys ką nors naujo (o dažniausiai tėra kartojami tie patys neargumentuoti teiginiai „over and over again“), nei pačiam kils kažkokių neaiškumų, dėl kurių norėsis pasidomėt? Turbūt tai ir yra priežastis, dėl ko tokiuose puslapiuose, kaip DELFI, retai galima surasti gerų ir naudingų komentarų.

Taigi, internetas tokiu atveju tampa nuostabia terpe platinti įvairų šlamštą, netgi kai kada supriešinti visuomenę (anti-Kubilizmas, skustagalviškas patrioidiotizmas ir t.t.). Kaip galima sumažinti tokių dalykų plitimą, neįdėjus per daug pastangų diskutuojant su tais žmonėmis? Kai kurie turbūt pasiūlytų tinklalapių administratoriams tiesiog trinti įvairias nesąmones ir tiek, tačiau tai nėra pats tinkamiausias metodas. Jeigu vietose, kur renkasi intelektualesnė publika, kažkokios konspiracijų teorijos yra tiesiog ištrinamos, o kitur, kur bendruomenė nėra labai intelektu pasižyminti, tos teorijos yra paliekamos, tai šitokiu būdu yra sudaroma puiki terpė joms plisti, nes nelieka teorijų paneigimų, dėl ko užėjęs žmogus gali susidaryt klaidingą nuomonę, kad teorija yra pagrįsta. Aš paskutiniu metu pradėjau elgtis šiek tiek kitaip – įsikišu į diskusiją, pacituoju teoretiką ir atsakau į jo pranešimą, aiškiai parodydamas, kad jo teiginiai yra absurdiški, taip pat gale pranešimo pridedu, kad į tolimesnes diskusijas nenoriu veltis ir kad gali žmogus į mano pranešimą neatsakinėti (keista, kad dažniausiai sulaukiu atsakymo). Taip skaitydamas diskusiją koks nors užklydęs žmogus gali susidaryt nuomonę, kad konspiracijų teoretikas tiesiog šneka nesąmones ir nežiūrėti rimtai į pateikiamus „faktus“. Taip šiek tiek pristabdomas visokio internetinio šlamšto plitimas.

Na, šis straipsnis turbūt tėra tik dar viena teorija, kaip apmažinti internete plintančių įvairių konspiracijų, anti-Kubilizmo (a.k.a. nepagrįsto verkšlenimo ir burnojimo) ir t.t. plitimą. Norėtųsi, kad ateityje lietuviška interneto erdvė būtų šiek tiek švaresnė, o žmonės kritiškesni ir racionalesni. :)

Palikite komentarą