Kodėl aš “sėdžiu” IRC?
Kartais žmonėms prasitariu, kad vis dar sėdžiu IRC ir vis sulaukiu nustebimo ir klausimo, kodėl aš ten sėdžiu, taip pat replikų, kad neva “IRC – atgyvena, “IRC jau miręs” ar pan. Taigi, tam kad nereiktų kiekvienam žmogui iš naujo pasakoti tą patį, pabandysiu šiame straipsnyje išdėstyti, kodėl mane vis dar galima rasti IRC. Tuo pačiu pareklamuosiu ir tinklaraštį – jeigu kas nors klaus, kodėl aš sėdžiu IRC, tiesiog duosiu nuorodą į šį straipsnį! Tuo pačiu gal kurį nors iš skaitytojų paskatinsiu grįžti ar atrasti IRC – tai būtų nuostabu.
IRC populiarumas paskutiniu metu vis mažėja, protokolą išstumia kitos ryšio priemonės ir socialiniai tinklai, tačiau toli gražu IRC aš negalėčiau pavadinti mirusiu, nors kai kurie žmonės jį jau kelis metus taip vadina. Kalbėdamas apie IRC aš nekalbu tik apie lietuvišką Aitvarą, aš kalbu apskritai apie IRC protokolą ir tarptautiniai IRC tinklai tikrai nepanašu, kad būtų mirę ar merdėtų. Populiariausiuose kanaluose šiuo metu EFnet yra prisijungę šimtai žmonių. Kalbant apie Aitvarą situacija truputį kitokia – jame populiariausi kanalai šiuo metu yra susiję su Counter-Strike, tačiau yra keletas ir normalių kanalų, kuriuose yra jei ne šimtai, tai dešimtys žmonių, o pokalbių taip pat kanaluose netrūksta. Taigi, kokie yra IRC privalumai prieš kitus protokolus ar programas?
1. IRC bendruomenė – tai yra pats didžiausias privalumas šiuo metu. Kas prieš 5 metus būdavo IRC turbūt gerai prisimena tuos žodžių karus tarp trylikamečių, “shitlistus”, baninimus ir panašius dalykus. Dabar ta bendruomenė yra stipriai pasikeitus – tokių dalykų jau praktiškai nėra likę. Ištikimiausia bendruomenė per tą laiką suaugo, pritraukė įdomių žmonių, o tuštučiai pasišalino į Facebook, Demotyvacija.lt ar dar velniai žino kur. Tai ypač gerai matosi kalbant apie lietuviškąjį Aitvaro tinklą. Dabar IRC galima rasti nemažai pažengusių kompiuterių naudotojų, nemažai programuotojų.
2. Patogumas – kai kurie greičiausiai nusijuoks pamatę tokį teiginį, visgi prisimena tas sudėtingas IRC komandas, slapyvardžių registracijas, kanalų/slapyvardžių režimus, opus, halfopus, voice’us ir panašiai. Negana to Aitvaras prieš kelis metus pasidarė dar sudėtingesnis ir painesnis! Tačiau, patogumą visgi paminėjau kaip privalumą dėl labai paprastos priežasties – tie visi sudėtingi IRC atributai paprastam vartotojui praktiškai yra nereikalingi. T.y. vartotojui, kuris niekad nesiruošia kurti kanalo yra visiškai nebūtina žinoti ChanServ komandas ar žinoti, ką reiškia kanale uždėtas +n režimas. O patogumas atsiranda tame, kad vienas žmogus IRC gali būti dešimtyje kanalų vienu metu, atsidaręs dar 10 privačių pokalbių ir gauti failus iš 5-ių žmonių per DCC. Pabandykite tai įgyvendinti tarkim Skype programoje – kas esate buvę bent 10-tyje Skype konferencijų vienu metu, tai turbūt suprantate kokia beprotybė tai yra – pypsėjimas (galima išjungti), mirgėjimas, nepatogumas, poreikis “scroolinti”. Tuo tarpu pabandykite į konferencijas sudėti dešimtis ar šimtus žmonių ir dalyvauti keliose tokiose konferencijose! Negana to į konferencijas negalima įeiti kada panorėjus – reikia, kad kas nors pridėtų iš toje konferencijoje esančių žmonių (būtent “pridėtų”, o ne “pakviestų”, kas yra dar vienas nepatogumas). IRC, nors ir jau atšventęs dvidešimtmetį, šiuo požiūriu vis dar stipriai lenkia tiek Skype, tiek ICQ, tiek socialinius tinklus.
3. Greita pagalba – visiems kai kada tenka prašyti kitų žmonių pagalbos. Dažnai kai prireikia pagalbos kreipiamės į draugus ar pažįstamus, tačiau ką daryti programuotojui, jeigu jam prireikė pagalbos, o jo visi pažįstami išvykę ir Google paieška nesuteikia naudingų rezultatų? Dažnas tokiu atveju bando klausti kokiame nors diskusijų forume, tačiau atsakymo laukti juose dažnai tenka kelias valandas (kol kas nors pastebi temą ir ryžtasi pagelbėti). IRC suteikia galimybę gauti reikiamą pagalbą labai greitai (dažniausiai vos per kelias minutes ar netgi sekundes), nes visi pokalbiai vyksta realiu laiku. Negana to, programuotojai yra gana pamėgę IRC ir jų ten dažnai būna gana nemažai, tai beveik visais atvejais, kai tekdavo prašyti pagalbos IRC, tai ją man kas nors suteikdavo vos per kelias minutes.
4. Pažintys – per visą laiką mačiau dvi labai puikias vietas ieškoti pažinčių internete – tai IRC ir diskusijų forumai. Ir ne, aš čia nekalbu apie merginos/vaikino paieškas ar pan., aš kalbu apie bendraminčių paieškas. Turbūt nėra geresnės vietos susirasti bendraminčių nei teminiai pokalbių kambariai su visiškai atsitiktiniais žmonėmis. Jeigu Jūs esate Java programuotojas – ateikite į kanalą #Java, didžioji dalis ten esančių žmonių domisi Java arba yra Java programuotojai. Dalyvaudami kanalo veikloje neabejotinai su laiku susikursite savo pažįstamų ratą. Su kai kuriais galbūt ateityje teks daug bendradarbiauti ar kurti bendrus projektus!
5. Didelis pasirinkimas – kiekvienas IRC tinklas turi šimtus viešų kanalų (pasiekiamų per /list), greičiausiai ne ką mažiau yra ir slaptų kanalų (į kuriuos įmanoma įeiti tiksliai žinant kanalo pavadinimą). Kiekvienas IRC tinklas priglaudžia tūkstančius įvairiausių žmonių susibūrusius į daugybę bendruomenių. Visos bendruomenės IRC yra labai lengvai pasiekiamos (galbūt galima būtų išskirti tik slaptus kanalus) per vienintelį IRC klientą. Žinoma, turbūt kaip kontrargumentą tokiam mano pasakymui galima pateikti diskusijų forumus – jie irgi suburia daugybes įvairių bendruomenių. Tačiau IRC šis dalykas yra daug paprastesnis – kad būti keliose bendruomenėse tiesiog reikia nueiti į jų kanalus, tuo tarpu norint dalyvauti skirtingose bendruomenėse forumuose, reikia žinoti tų forumų adresus bei atskirai registruotis į kiekvieną ir, beje, pokalbiai juose su kitais nariais nevyksta realiu laiku. Žinoma, yra forumų “apie viską”, tačiau bent jau lietuviškus forumus “apie viską” būtų galima drąsiai pavadinti “apie nieką”, nes naudingų diskusijų tokiuose forumuose būna labai mažai.
6. Failų dalinimasis – dvejojau, ar išvis failų dalinimąsi paminėti kaip argumentą šiame straipsnyje (dėl galimos neigiamos reakcijos dėl piratavimo), tačiau visgi nusprendžiau parašyti ir apie tai, ypač kai jau savo nuomonę apie piratavimą esu išreiškęs šiame įraše. IRC jau apie 20 metų egzistuoja failų dalinimosi bendruomenės, paskutiniu metu dauguma tų kanalų tapo “privačiais” arba “slaptais”. Šios bendruomenės nėra didelės, failų dalinimasis naudojantis fileserve botais yra gana sudėtingas ir lėtas, todėl šiuo metodu naudojasi pagrinde advanced kompiuterių naudotojai. Kadangi tos bendruomenės nėra labai didelės, jokia autorių teisių gynimo agentūra per tą laiką į tai nekreipė jokio dėmesio, o dėl mažėjančio IRC populiarumo panašu, kad dėmesio nekreips dar ilgai, tuo tarpu failų kiekis bendruomenėse yra labai didelis. Ir aš kalbu ne tik apie “piratinį” turinį, šiose bendruomenėse yra nemažai ir legalaus turinio, anksčiau netgi jose savo muziką neretai populiarindavo pradedantys muzikos atlikėjai, naujos grupės, bendruomenėse dar ir dabar yra nemažai atvirojo kodo programų kūrėjų, kurie mielai savo programinę įrangą platina IRC ir ten pat suteikia pagalbą tiems, kurie susiduria su kažkokiomis problemomis. Taigi, nenorėčiau, kad šis mano argumentas būtų interpretuojamas kaip “gera vieta gauti piratinio turinio”, nes “failų dalinimasis” šiuo atveju yra daug platesnė sąvoka.
Na, tai yra pagrindiniai dalykai, dėl kurių aš jau beveik dešimtmetį esu IRC. Kol kas neradau nė vienos geresnės alternatyvos, kuri apjungtų visus šiuos 6 dalykus ir tiesą sakant kažkiek abejoju, ar kada nors tokia alternatyva apskritai atsiras. Taip pat ir netikiu, kad per artimiausius 5 metus IRC “numirs”, bent jau ne programuotojų tarpe. Suprantu, kad gal straipsnis atrodo kiek šališkas ir gali atrodyti, kad IRC yra idealus protokolas, tačiau mano tikslas ir nebuvo analizuoti jį, tik pateikti argumentus dėl kurių mane vis dar galima surasti IRC tinkluose EFnet ir Aitvare SkepBrain slapyvardžiu.
Dėkui, tikrai geras straipsnis kaip tik dabar jungiuos irc , ačiū dar kart